DERMAVET

DERMAVET

690 ден.770 ден.
без ДДВ: 585 ден. Потребни наградни поени: 75
Производител: DR. VET
Шифра на производ: 0874
Наградни поени: 2
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

ВИТАМИНСКО МИНЕРАЛЕН ДОДАТОК ВО ИСХРАНАТА НА КУЧИЊАТА И МАЧКИТЕ

Состав: протеини 17,9%, масти 2%.
Содржина по килограм:
Витамин Б1, тиамин хидрохлорид 300 mg, витамин Б2, Рибофлавин 800 mg, витамин Б6, пиридоксин хидрохлорид 200 mg, витамин Б12, Цијанокобаламин 40 mg, калпан, калциум D пантотенат -400 mg ниацин, никотинамид 1.000 mg Биотин H 2 50 mg, фолна киселина фолна киселина 100 mg, бакар сулфат 400 mg, цинк сулфат 1.000 mg цинк хелат 1.000 mg, Манган сулфат 1000 mg, омега 3 6000 mg.
Здравјето на кожата, како и квалитетот на влакното кај кучето и мачката, играат многу важна улога во животот на нашите миленици. Многу раси кучиња имаат проблеми со квалитетот на влакното и здравјето на кожата. Проблемите со кожата кои се многу чести се алергиските реакции, иритацијата поради присуство на паразити, како и воспаление на кожата. Проблеми со влакното се: сува и кревко влакно, без сјај, паѓање на влакното како и губење на пигментацијата.


Dermavet е производ која се состои од витамини, минерали, незаситени масни киселини и квасец.
Секоја од овие состојки има корисна функција во подобрувањето на здравјето на кожата и влакното.

- Биотинот учествува во синтезата на кератин (основна состојка на влакното, кожата и ноктите).

- Есенцијалните масни киселини влијаат врз стабилизацијата и ги намалуваат воспалителните процеси. Во прилог на оваа улога тие влијаат на квалитетот и сјајот на влакното.
- Пивскиот е квасец е извор на витамини и минерали кои врши позитивно влијание врз квалитетот и здравјето на кожата и влакното.
- Витамините од групата Б комплекс  имаат позитивен ефект врз сјајот на влакното.
- Органскиот и неорганскиот цинк делува врз здравјето и регенерацијата на кожата, како и квалитетот на влакното.

Користењето на Dermavet кај кучињата и мачкитете има позитивни ефекти веќе во првите неколку дена од неговата примена. Превентивната употреба на овој производ се препорачува во текот на изложбената сезона, како и во периодот на митарење.


Редовна дневна препорачана доза:
1/2 таблети за мачки.
1 таблета на 10 кг телесна тежина на кучето.

Зголемена дневна препорачана доза:
1 таблети за мачки.
2 таблети по 10 кг телесна тежина на куче.

1 таблета од ДЕРМАВЕТ = 1000 мг
 

ПАКУВАЊЕ:100 таблети

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2021. UKION SHOPS