EPIOTIC

EPIOTIC

600 MKD
без ДДВ: 508 MKD Потребни наградни поени: 60
Шифра на производ: 6398
Наградни поени: 2
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

ЕПИ-ОТИК е напредно средство за чистење на ушите и се препорачува за рутинско чистење на ушите кај кучиња и мачки или пред употреба на препарати (медикаментозна терапија) за уши.

Помага при справување со отитис екстерна (воспаление на надворешен ушен канал), како и превентива при повторливи отитис екстерна.

Добро толерирано, ефикасно средство за чистење на ушите што го олеснува отстранувањето на остатоци од епителни клетки и прекумерниот восок (ушна маст), што резултира со чистење и сушење на ушниот канал.

Вклучувањето на моносахариди има смирувачки ефект (анти-надразнувачки), како и ограничување на спојувањето на микроорганизмите (анти-лепило) на површината на кожата.

 

Не треба да се меша со други препарати за уши.

 

Отстранува церумен (ушна маст), гној и мртви епителни клетки од ушниот канал.

Има широк спектар на антимикробна активност, што е докажано in vitro и in vivo ефикасност против главните патогени микроорганизми, вклучувајќи Staphylococcus intermedius, Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp. и Malassezia pachydermatis.

Има идеална pH ~ 2,5, создавајќи непријателска средина за бактерии и габи.

Чисти без иритација (формулација без алкохол).

Лесен и практичен за употреба.

 

Состав: Диетилен гликол моноетил етер, Салицилна киселина, доксуат натриум, пропилен гликол и хлороксиленол.

 

Начин на употреба:

Насочете го врвот на шишето во ушниот канал и стиснете за да нанесете од растворот. Се препорачува внимателна блага масажа на ушната база по администрацијата на емулзијата. Потоа, прекумерната количина на течност треба да се отстрани т.е исуши со употреба на тампон од памук.

 

Начин на чување: Да се чува во оригинален сад на собна температура, подалеку од деца и домашни миленици.

 

Производител: VIRBAC - Франција

 

Пакување: 60 ml 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2020. UKION SHOPS