KALCIVET (100 tbl)

KALCIVET (100 tbl)

590 ден.660 ден.
без ДДВ: 500 ден.
Производител: DR. VET
Шифра на производ: 0872
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

ВИТАМИНСКО МИНЕРАЛЕН ДОДАТОК ВО ИСХРАНАТА НА КУЧИЊАТА И МАЧКИТЕ

 

Основен состав: Ca-калциум 16%, P-фосфор 8%.

 

Дополнителен состав: Витамин А, Д3, Е, К, Б1, Б6, Б12, Ц, Калпан, Калциум Д-пантотенат, Ниацин, Никотинамид, Фолна киселина, Биотин, Железо Сулфат, бакар сулфат, цинк сулфат, манган сулфат, магнезиум оксид, кобалт, Селен, Лизин Метионин.

 

Kalcivet е производ наменет за исхрана на кученца и мачиња, бремени кучки и доилки, и постари кучиња и мачки.

Калциумот, фосфорот и витаминот Д се важни за правилен раст и развој на скелетниот систем на кучињата и мачките.

Оптималниот сооднос од 2:1 од калциум и фосфор е докажан во пракса за да биде соодветен за различни категории на кучиња и мачки.

Употребата на Калцивет во првите 12 месеци од развојот и растот на кученцата и мачињата ги спречува коските да се виткаат и да се деформираат (Rahithis).

 

Kalcivet покрај калциум, фосфор и витамин Д, содржи и други есенцијални витамини, минерали и амино киселини.

 

Кучките и мачките лачат големи количини на минерали и витамини преку нивното млеко, па затоа е од суштинско значење да се додадат додатоци во храна што ќе ги надомести можните загуби.

Имајќи предвид дека млекото од овие животни е единствениот извор на хранливи материи за кученцата и мачињата, употребата на овој препарат се смета за оправдана бидејќи помага во нивниот развој.

 

Калцивет во пракса се покажа како производ кој се користи за побрзо санирање на фрактури на коските, деформитети на коските, како и подобрување на здравјето на кучињата и мачките по доењето.

 

СОСТАВ ПО ТАБЛЕТА

Калциум 160 mg
Фосфор 80 mg

 

Редовна дневна препорачана доза:

- 1/2 таблета за мачки,

- 1 таблета на 10кг телесна тежина за куче

 

Зголемена дневна доза:

- 1 таблета за мачки,

- 2 таблети на 10кг телесна тежина за куче

 

1 КАЛЦИВЕТ таблета = 1.000 мг

 

ПАКУВАЊЕ:100 таблети

 

Концентрација на минерали по пакување:

- Калциум: 16.000 mg

- Фосфор: 8.000 mg

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2021. UKION SHOPS