KALCIVET

KALCIVET

590 MKD660 MKD
без ДДВ: 500 MKD
Производител: DR. VET
Шифра на производ: 0872
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

ВИТАМИНСКО МИНЕРАЛЕН ДОДАТОК ВО ИСХРАНАТА НА КУЧИЊАТА И МАЧКИТЕ

Основен состав: Ca-калциум 16%, P-фосфор 8%.

Содржина по килограм:

Витамин А 1,000,000 ИЕ, витамин Д3 100,000 ИЕ, витамин Е 4,000 мг, витамин К3 200 мг, витамин Б1 300 мг, витамин 600 мг, витамин Б6 200 мг, Витамин Б12 40 мкг, Витамин Ц 600 мг, Калпан, Калциум Д-пантотенат 400 мг, Ниацин, Никотинамид 1000 мг, Фолна киселина 100 мг, Биотин Н2 10 мкг, Железо Сулфат 2.000 mg, бакар сулфат 600 mg, цинк сулфат 2.500 mg манган сулфат 1.500 mg, магнезиум оксид 4.000 mg, кобалт 20 mg, Селен 15 mg, Лизин 4.000 mg, Метионин 4.000 mg

Kalcivet е производ наменет за исхрана на кученца и мачиња, бремени кучки и доилки, и постари кучиња и мачки. Калциумот, фосфорот и витаминот Д се важни за правилен раст и развој на скелетниот систем на кучињата и мачките. Оптималниот сооднос од 2:1 од калциум и фосфор е докажан во пракса за да биде соодветен за различни категории на кучиња и мачки. Употребата на Калцивец во првите 12 месеци од развојот и растот на кученцата и мачињата ги спречува коските да се виткаат и да се деформираат.

Kalcivet покрај калциум, фосфор и витамин Д, содржи и други есенцијални витамини, минерали и амино киселини.

Потребата за минерали и витамини кај гравидните кучки и мачки секојдневно се зголемува со растот и развојот на фетусот. Користењето на Калцивет за време на бременоста овозможува одржување на добрата кондиција на кучињата и мачките, како и оптималното здравје и големина на кученцата и мачињата по раѓањето.

Кучките и мачките лачат големи количини на минерали и витамини преку нивното млеко, па затоа е од суштинско значење да се додадат додатоци во храна што ќе ги надомести можните загуби. Имајќи предвид дека млекото од овие животни е единствениот извор на хранливи материи за кученцата и мачињата, употребата на овој препарат се смета за оправдана бидејќи помага во нивниот развој.

Калцивет во пракса се покажа како производ кој се користи за побрзо санирање на фрактури на коските, деформитети на коските, како и подобрување на здравјето на кучињата и мачките по доењето.

Редовна дневна препорачана доза:

1/2 таблета за мачки,

1 таблета на 10кг телесна тежина на кучето

Зголемена дневна доза:

1 таблета за мачки,

2 таблети на 10кг телесна тежина на кучето

1 КАЛЦИВЕТ таблета = 1.000 мг

 

ПАКУВАЊЕ:100 таблети

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2020. UKION SHOPS