PYODERM

PYODERM

1.200 ден.
Шифра на производ: 21
Наградни поени: 4
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

 

Pyoderm S (Chlorhexidine Gluconate) е медикаментозен шампон пропишан за лекување на габични и бактериски инфекции на кожата кај кучиња и мачки.

 

Карактеристики: Антибактериски, aнтифунгален, ја хидрира и заздравува кожата.

 

Содржи 3% хлорхексидин глуконат, формулација докажана ин витро и ин виво активност против Staphylococcus intermedius, Malassezia pachydermatis, како и in vitro активност против Pseudomonas spp.

Докажано е дека хитосанидот промовира заздравување и хидратација на кожата. Ова е идеално за пациенти кои бараат чести и долгорочни третмани, бидејќи нема да предизвикаат сушење на кожата и влакното.

Нејонските сферулити® овозможуваат навлегување на хлорхексидинот во подлабоките слоеви на кожата.

Се користи во комбинација со системски третман (медикаментозна терапија), во која комбинација покажува одлични резултати.

 

Пакување: 200 ml

 

Производител: VIRBAC, Франција

 

ЗАБЕЛЕШКА: Прашај за залиха

 


ДЕТАЛЕН ОПИС

 

Состав: Благи компоненти за миење, хлорхексидин и хидратанти, моносахариди, хитосанид, pH-неутрален.

 

Дозирање и користење

Шампонот Pyoderm S (Chlorhexidine Gluconate) треба да се користи само како што е наведено и пропишано од вашиот ветеринар. Дозирањето и употребата често зависат од сериозноста на состојбата, како и медицинската историја на миленичиња и тековната здравствена состојба.

Вообичаено капење на вашето домашно милениче обично е двапати неделно, но посебниот режим на животните ќе се заснова на неговото здравје, симптоми и реакција на други третмани.

За да го користите шампонот, навлажнете го влакното на домашното милениче, ставете мала количина од шампон, тријте ја за да формира пената и раширите ја рамномерно низ целото тело. Оставете лекот да се впие десетина минути пред да го исплакнете за да се апсорбира во кожата. Одржувајте го шампонот подалеку од очите, ушите и устата бидејќи тоа може да предизвика компликации.

 

Несакани ефекти

Кога се користи правилно, шампонот е нормално добро толериран и нема да предизвика несакани ефекти кај вашето домашно милениче. Доколку набљудувате какви било невообичаени симптоми кај мачката или кучето, веднаш информирајте го вашиот ветеринар.

 

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2022. UKION SHOPS
PYODERM   Pyoderm S (Chlorhexidine Gluconate) е медикаментозен шампон пропишан за лекување на габични и бактериски инфекции на кожата кај кучиња и мачки.   Карактеристики: Антибактериски, aнтифунгален, ја хидрира и заздравува кожата.   Содржи 3% хлорхексидин глуконат, формулација докажана ин витро и ин виво активност против Staphylococcus intermedius, Malassezia pachydermatis, како и in vit.. Category: Product #: 21 Regular price: 1.200 ден. 1.200 Available from: ЕКО ПОИНТ