VET EXPERT CAT DERMATOSIS (250 gr)

VET EXPERT CAT DERMATOSIS (250 gr)

390 ден.
Производител: VET EXPERT
Шифра на производ: 744
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Диетална храна за мачки со дерматолошки нарушувања и нетолеранција на храна.

Dermatosis Duck & Rice е комплетна и урамнотежена диетална храна наменета за возрасни мачки (над 1 година) за поддршка на функциите на кожата во случај на дерматоза и опаѓање на влакното. Диететската храна може да се користи и за да се намали нетолеранцијата на состојките и хранливите материи.

 

Карактеристики и опис:

 • Висококвалитетен протеин од животинско потекло – сушена и свежо подготвена патка,

 • Патка – богата со природни антиоксиданси, железо, витамини А, Б1, Б12 и Омега 3 киселини,

 • Додавање на цинк, поддршка на процесите на лекување, регенерација на клетките и стимулирање на производството на антитела,

 • Додавање на цикорија, која е природен извор на пребиотикот - инулин, поддржувајќи ги процесите на варење и правилниот микробиом на дигестивниот тракт.

 

Индикации:

 • Дерматози и опаѓање на косата.

 • Намалување на нетолеранција на состојки и хранливи материи.

 

Состојки: патка 43% (сушена патка 28%, патка маст 10%, свежо месо од патка 5%), бел ориз (23%), кафеав ориз (15%), пченкарен глутен, компир протеин, хидролизирано пилешко, пулпа од домати, минерали, витамини, додаток Омега 3 (0,7%), сол, морски алги, цикорија (0,3%), суви моркови, екстракт од Yukka Schidigera (200 mg/kg).

Витамини и минерали: Витамин А, Е, Таурин, Цинк, Манган, Железо, Бакар, Јод.

 

АНАЛИТИЧКИ СОСТАВ

Сурови протеини 32%
Масла и масти 18%
Пепел 7.5%
Сурови влакна 1.5%
Калциум 1.9%
Фосфор 1.3%

 

Начин на користење:

 • Диететската храна ги покрива дневните нутритивни потреби на возрасна мачка.

 • Почетните дози се наведени во табелата за дозирање. Доколку потребите на мачката се поголеми, дневната доза треба да се прилагоди индивидуално.

 • Воведувањето на нова храна треба да се прави постепено со мешање со претходно користената храна во период од околу 2 недели. Пред да ја внесете храната и во случај на продолжување на нејзината администрација, ве молиме контактирајте го вашиот ветеринар.

 • Препорачаното времетраење на употреба на храната за поддршка на правилната функција на кожата во случај на дерматоза и прекумерно опаѓање на косата е до 2 месеци, додека во случај на намалување на нетолеранцијата на состојки и хранливи материи, времетраењето на администрацијата е од 3 до 8 недели. Доколку исчезнат симптомите на нетолеранција, диеталната храна може првично да се користи 1 година.

 • Мачката секогаш треба да има пристап до свежа, чиста вода.

 

Пакување: 250 gr.

 

Производител: VET EXPERT

 

Земја на потекло: Полска

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

 • 071 985 259 / 070 330 907
 • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2024. UKION SHOPS
VET EXPERT VET EXPERT CAT DERMATOSIS (250 gr) Диетална храна за мачки со дерматолошки нарушувања и нетолеранција на храна. Dermatosis Duck & Rice е комплетна и урамнотежена диетална храна наменета за возрасни мачки (над 1 година) за поддршка на функциите на кожата во случај на дерматоза и опаѓање на влакното. Диететската храна може да се користи и за да се намали нетолеранцијата на состојките и хранливите материи.   Карактеристики и .. Category: Product #: 744 Regular price: 390 ден. 390 Available from: ЕКО ПОИНТ