VET EXPERT OBESITY&DIABETES CAT (100 gr.)

VET EXPERT OBESITY&DIABETES CAT (100 gr.)

140 ден.
Шифра на производ: 671
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Комплетна и урамнотежена диетална храна за возрасни мачки, чија администрација е насочена кон намалување на прекумерната телесна тежина и регулирање на снабдувањето со гликоза.

Високата содржина на протеини и ниските нивоа на моно- и дисахариди помагаат да се регулираат нивоата на гликоза во крвта и да се одржи стабилна мускулна маса.

Диетата е високо-протеинска, нискокалорична, со малку маснотии, со зголемена содржина на влакна, што поддржува безбедно губење на прекумерната телесна тежина додека ја одржува мускулната маса.

Ја регулира подвижноста на дигестивниот тракт и снабдувањето со гликоза. Монопротеинска диета - мисирка: го минимизира ризикот од алергија поврзана со други протеински алергени.

 

Индикации:

 • Намалување на прекумерната телесна тежина,

 • Регулирање на снабдувањето со гликоза (дијабетес мелитус)

Карактеристики на производот:

 • Нискокалорична диета со малку маснотии - обезбедува безбедно губење на вишокот телесна тежина додека ја одржува мускулната маса,

 • Диета богата со протеини и ниски јаглени хидрати - обезбедува добра контрола на гликемијата кај мачки со дијабетес,

 • Диета со зголемена содржина на влакна - го олеснува намалувањето на прекумерната телесна тежина, ја стимулира подвижноста на гастроинтестиналниот тракт, ја редуцира инсулинската резистентност.

 • Монопротеинска диета - еден извор на животински протеини - мисирка, избрана поради најниската содржина на масти.

Контраиндикации:

 • Животни во раст, бременост и лактација,

 • Нарушувања кај кои не е индицирана нискокалорична диета, богата со протеини и влакна.

 

Состав: Месо и нус просизводи (67% мисирка), зеленчук (3% компири), влакна (1%), минерали (1%).

 

АНАЛИТИЧКИ СОСТАВ (гр.во 100 гр. храна)

Сурови протеини 11 гр.
Масла и масти 3.3 гр.
Сурови влакна 1.3 гр.
Пепел 2.6 гр.
Јаглехидрати 0 гр.
 
Калциум 0.28 гр.
Фосфор 0.2 гр.
Натриум 0.2 гр.
Калиум 0.24 гр.
Омега 3 0.05 гр.
Омега 6 0.6гр.

 

 • Дневни почетни дози, прикажани во табелата на пакувањето,

 • За да се одржи ефективно слабеење или да се одржи оптимална телесна тежина, мора да се почитува препорачаниот дневен внес на енергија,

 • Сите промени поврзани со воведувањето, администрацијата и продолжувањето на исхраната треба секој пат да се консултираат со ветеринар,

 • Препорачаното времетраење на диетата за намалување на телесната тежина - додека не се постигне целната телесна тежина, а по нејзино постигнување, доколку е потребно - одржување на целната телесна тежина.

 • Во случај на регулирање на снабдувањето со гликоза - исхраната треба првично да се користи до 6 месеци.

 • Храната треба да се сервира на собна температура, по отворањето на конзервата треба да се чува во фрижидер,

 • Животното мора да има постојан пристап до свежа вода.

 

Пакување: 100 гр.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

 • 071 985 259 / 070 330 907
 • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2023. UKION SHOPS
VET EXPERT OBESITY&DIABETES CAT (100 gr.) Комплетна и урамнотежена диетална храна за возрасни мачки, чија администрација е насочена кон намалување на прекумерната телесна тежина и регулирање на снабдувањето со гликоза. Високата содржина на протеини и ниските нивоа на моно- и дисахариди помагаат да се регулираат нивоата на гликоза во крвта и да се одржи стабилна мускулна маса. Диетата е високо-протеинска, нискокалорична, со малку мас.. Category: Product #: 671 Regular price: 140 ден. 140 Available from: ЕКО ПОИНТ