VET EXPERT URINARY CAT (100 gr.)

VET EXPERT URINARY CAT (100 gr.)

140 ден.
Шифра на производ: 669
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Комплетна и урамнотежена диетална храна за возрасни мачки, чија администрација го поддржува функционирањето на долниот уринарен тракт.

 

Индикации и карактеристики на производот:

 • Поддршка на функционирањето на долниот уринарен тракт,

 • Растворање на кристали и камења од струвит,

 • Спречување на повторно формирање на кристали и камења од струвит,

 • Урамнотежена и вкусна влажна исхрана за возрасни мачки - Администрацијата промовира потрошувачка и изедначување на балансот на водата во телото.

 • Контролирано ниво: Ca, P, Mg, Na - Ограничен ризик од формирање на кристали и струвитни камења.

 • Брусница - дизајнирана да ја ограничи адхезијата на бактериите на површината на слузницата на мочниот меур.

 • DL-метионин - Ја закиселува урината, што овозможува растворање на постоечките кристали на струвит и го намалува формирањето на нови кристали. Намалувањето на pH вредноста на урината создава и неповолни услови за бактерии.

 • Диета без глутен и житарки - Го минимизира ризикот од нетолеранција на глутен и алергија на житни култури (пченица, овес).

 

Контраиндикации: Мачиња во фаза на раст, бремени и доилки мачки.

 

Состав: месо и нус прозиводи (34% говедско месо; 34% мисирка), овошје (2% брусница); минерали (1%), масла (0,2% масло од лосос).

 

АНАЛИТИЧКИ СОСТАВ (гр.во 100 гр. храна)

Сурови протеини 10.8 гр.
Масла и масти 4.8 гр.
Сурови влакна 0.3 гр.
Пепел 2.4 гр.
Јаглехидрати 2.7 гр.
 
Калциум 0.23 гр.
Фосфор 0.21 гр.
Натриум 0.22 гр.
Калиум 0.24 гр.
Магнезиум 0.05 гр.
Хлор 0.27 гр.
Сулфур 0.24 гр.

 

 • Диететската храна ги покрива дневните нутритивни потреби на возрасна мачка, во која се препорачува да се воведе исхраната која содржи 68% месо и отпадоци, благодарение на што pH на урината природно се намалува.

 • Ефектот на закиселување на исхраната може да се засили со чести, но мали оброци во редовни интервали.

 • Дневната доза на храна е пресметана во согласност со потребите на возрасна мачка за хранливи материи и е дадена во табелата за дозирање.

 • Поради своите закиселувачки својства, диеталната храна треба да се користи само под надзор на ветеринар, со кој треба да се консултираат сите промени поврзани со нејзината администрација.

 • Истовремената употреба на закиселувачи на урина е контраиндицирана.

 • За време на диетата треба да се прават редовни контроли во консултација со ветеринар.

 • Храната треба да се сервира на собна температура, по отворањето на конзервата треба да се чува во фрижидер.

 • Животното мора да има постојан пристап до свежа вода.

 

Пакување: 100 гр.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

 • 071 985 259 / 070 330 907
 • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2023. UKION SHOPS
VET EXPERT URINARY CAT (100 gr.) Комплетна и урамнотежена диетална храна за возрасни мачки, чија администрација го поддржува функционирањето на долниот уринарен тракт.   Индикации и карактеристики на производот: Поддршка на функционирањето на долниот уринарен тракт, Растворање на кристали и камења од струвит, Спречување на повторно формирање на кристали и камења од струвит, Урамнотежена и вк.. Category: Product #: 669 Regular price: 140 ден. 140 Available from: ЕКО ПОИНТ