Cal+De+Phos Premium Gold (2000 mg/90 tbl)

Cal+De+Phos Premium Gold (2000 mg/90 tbl)

1.250 ден.1.390 ден.
Потребни наградни поени: 140
Производител: INTERPET VET
Шифра на производ: 447
Наградни поени: 5
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Cal + De + Phos Vet Premium е висококвалитетен калциумски препарат за кучиња кој го зголемува нивото на калциум во крвта, овозможувајќи правилен раст на кучињата и формирање на структурата на скелетниот систем.

Ова е единствениот додаток за кучиња на нашиот пазар кој покрај фосфор, магнезиум и витамин Д3 содржи ХЕЛАТИРАН КАЛЦИУМ.

Хелатна форма обезбедува многукратно поефикасна апсорпција и подобро искористување од другите препарати на калциум.

Хелатниот облик обезбедува:

  • Подобра апсорпција и поголема биорасположивост;

  • Го спречува формирањето на нерастворлив комплекс;

  • Не реагира со други микроелементи;

  • Не ја намалува количината на желудочна киселина;

  • Го олеснува метаболизмот;

  • Постигнува подобри резултати со помали количини.

 

Таблетите Cal + De + Phos Premium се состојат од калциум, фосфор и магнезиум, кои со помош на витаминот Д3 го зголемува нивото на калциум во крвта, делуваат заедно во телото со цел правилно да растат и да ја формираат структурата на скелетниот систем. Недостатокот на една од овие компоненти може да доведе до проблеми во развојот на скелетот кај кученцата и младите кучиња.

Иако Cal + De + Phos Vet, како додаток се препорачува за сите раси на кучиња, но постојат раси каде што е задолжителен дополнителен внес на калциум. Некои од овие раси се: Кане Корсо, Аргентинска дога, Германска дога, Амерички Стафорд, Доберман, Германски овчар, Ротвајлер, Азијат, Кангал, Бернардин, Шарпланинец, Бултериер, Боксер, Акита, Лабрадор... и сите други средни, големи и тешки раси на кучиња.

Калциумот е ЗАДОЛЖИТЕЛЕН додаток во исхраната за сите кученца и млади кучиња на возраст од 1 до 12 месеци. Ова особено е важно за кучиња од гигантски и средни раси!

За да се спречи искривување на нозете кај кучињата и деформација на коскениот систем, строго се препорачува редовната исхрана да се збогатува со дополнителен внес на калциум на дневна основа. Големите раси на кучиња и кучиња кои растат брзо имаат многу поголема потреба од дополнителен калциум.

Многу е важно калциумот и фосфорот во исхраната да бидат присутни во правилен сооднос (Ca: P = 2: 1).

 

АНАЛИТИЧКИ СОСТАВ

СОСТАВ 100 gr 1 Таблета (2000 mg)
Калциум 16.6% 600 mg
Фосфор 6% 410 mg
Магнезиум 5.5% 360 mg
Витамин Д3 100.000 ИЕ 4 ИЕ

 

ДОЗИРАЊЕ: 1 таблета на 15 kg, 2 таблети на 30 kg, 3 таблети на 45 kg. На возраст од 2 до 14 месеци.

 

1 Таблета = 2000 mg

 

Пакување: 90 таблети

 

Производител: INTERPET VET - Р. Србија

 

Напомена:

 

По престанокот на развојот на коскениот систем во периодот после 1-та година, неопходно е да се исклучи додавањето на минерални суплементи, бидејќи премногу калциум се таложи во коските, каде што може да предизвика различни развојни нарушувања. Созревањето на коските е нарушено и може да се појават болести како остеохондроза и дисплазија.

Покрај тоа, постојат неправилности во развојот на различни рскавични делови, во форма на искривување и ротација на предните нозе.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

  • 071 985 259 / 070 330 907
  • hranazamilenici@gmail.com

hranazamilenici.mk © 2023. UKION SHOPS
INTERPET VET Cal+De+Phos Premium Gold (2000 mg/90 tbl) Cal + De + Phos Vet Premium е висококвалитетен калциумски препарат за кучиња кој го зголемува нивото на калциум во крвта, овозможувајќи правилен раст на кучињата и формирање на структурата на скелетниот систем. Ова е единствениот додаток за кучиња на нашиот пазар кој покрај фосфор, магнезиум и витамин Д3 содржи ХЕЛАТИРАН КАЛЦИУМ. Хелатна форма обезбедува многукратно поефикасна апсорпција и п.. Category: Product #: 447 Regular price: 1.250 ден. 1.250 Available from: ЕКО ПОИНТ